Bolest zad: Kde, proč a co s tím?

Měla jsem v plánu napsat článek o tom, jak jsem si užila víkend u našich na vesnici, co všechno jsem snědla a jak skvěle jsem si odpočinula. To by mi ovšem nesměly ten vytoužený relax překazit bolesti zad. Vůbec nechápu, jak to vzniklo. Z ničeho nic mě naprosto ochromila bolest v kříži nebo možná spíš až v oblasti kostrče. Těžko vlastně říct, kde přesně to bolí. Malé jehličky mi totiž vystřelují do všech stran.

Ze všeho nejdřív jsem se snažila natáhnout na rovnou tvrdou plochu a záda si srovnat. To ovšem nepomohlo. Následně jsem se všelijak protahovala a přetáčela, protože jsem měla pocit, že kdyby mi v těch bolavých místech něco přeskočilo nebo křuplo, tak by se mi ulevilo. Ani to mě ale nevysvobodilo. Naopak to snad bylo ještě horší. Každý krok i ohnutí se pro mě bylo utrpení. Proto jsem zvolila poslední možnou samoléčbu ve formě deky kolem pasu a válení se na sedačce.

Záda díky teplu trošku povolila a bolest se zmírnila. Radovala jsem se ale předčasně. Druhý den to přišlo zas. Proto jsem oslovila Google a zeptala se ho, jak to vlastně je s bolestmi zad v těhotenství.

S bolestmi v oblasti hrudní páteře se setkávají hlavně budoucí maminky, které před otěhotněním nesportovaly a mají povolené zádové svalstvo. K vyřešení tohoto problému stačí protažení v tzv. kočičím hřbetu. Neopírejte se ovšem o zápěstí, ale o lokty, které budete mít v úrovni ramen. Určitě se také zamyslete nad tím, jak sedíte u pracovního stolu a najděte si jakékoliv cviky na zpevnění zádového svalstva, které vám budou vyhovovat.

Další potíží těhotných žen je bolest zad v bederní oblasti. Ta je ve většině případů způsobena rychlým nárůstem hmotnosti, který souvisí s posunutím těžiště a nepřirozeným prohnutí zad. I s tím se ale dá bojovat! Vyhněte se dlouhému statickému stání a sezení. Pokud potřebujete sedět několik hodin denně u stolu, pořiďte si míče, velký i malý, a během dne si na ně sedejte. Nikdy ovšem ne na víc než 30 minut v kuse. Určitě také vyzkoušejte sezení na židli čelem k opěradlu a promyslete častější procházky, plavání nebo třeba pilates pro těhotné.

No a teď zpět k mému problému – bolesti v kříži a v oblasti kostrče. Odborníci tvrdí, že ji způsobují hormony, které se starají o rozvolňování vazivových struktur a další přípravy těla na porod. A já tomu věřím! Ale proč se mi to proboha děje už v 15. týdnu? Jedinou možnou pomocí je podle internetu těhotenský pás, eventuálně kinesiologická páska nalepená odborníkem/fyzioterapeutem. K takovému řešení se mi ale upřímně moc přistupovat nechce, protože stále nemám těhotenské břicho a proto mi to přijde zbytečné. Vypadám spíš jako někdo, kdo si dal k obědu o čtyři knedlíky navíc. A proto doufám, že tyhle starosti brzo ustanou, já se budu opět cítit krásně netěhotně a přestanu hekat při každém pohybu…

Dlouho jsem váhala, jestli podobné sdílet nebo ne. Ale baby blog bez pupku by asi moc nefungoval, co? 🙂 Takže takhle jsem vypadala přesně v 14+4…

PicsArt_03-04-10.03.56

P.S. Pokud bolesti zad neustávají nebo se k nim přidá např. pálení při močení, tak upalujte k doktorovi!

P.P.S. Nejsem odborník, jen sdílím informace, které jsem si sama hledala. Snažila jsem si je ovšem ověřit hned na několika místech…

Mohlo by se vám také líbit:

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *