Nosítko pro druhé dítě | Nezbytnost nebo zbytečnost? A jak vybírat?

Ještě před tím, než jsem otěhotněla, jsem často přemýšlela o tom, v čem to bude v budoucnu s druhým dítětem jiné než s tím prvním – jedináčkem. Představovala jsem si různé situace, které jsem prožila se Sebastiánem a dokreslovala jsem si do nich další dítě. A k mému překvapení se v mých představách vyskytovalo miminko nejčastěji v ergonomickém! nosítku…

Možná vám to nepřijde zvláštní, ale já nemám s nosítky vůbec žádnou zkušenost, tudíž mě docela překvapilo, že ho automaticky, a tak nějak podvědomě, považuji za něco, bez čeho se po porodu druhého dítěte nedá fungovat.

Nosítko jsem tak zařadila na svůj mateřský wish list hned co jsem otěhotněla a začala řešit, co z výbavy pro Sebíka nám zbylo a co budeme muset pořídit. Brzy jsem však zjistila, že existuje velká spousta značek a provedení.

Šátek jsem zavrhla téměř okamžitě. Měla jsem ho půjčený, když Sebastiána jako miminko trápily koliky, a i přes pečlivé zaškolení od mé známé mi jeho vázání nijak nepřirostlo k srdci. Navíc mám představu, že bude nosit i kluk (nebo už se hodí začít psát a říkat manžel?), tudíž šátek jednoduše odpadá.

Princip nosítek se mi však líbí moc, a to především díky modelům, které jsou rostoucí a vhodné i pro novorozence bez nutnosti použití jakékoliv vložky, která se musí správně napolohovat. Tímto mým požadavkem se částečně zúžil výběr a mohla jsem přejít k dalším věcem, které od nosítka očekávám.

Protože s nošením v nosítku nemám žádné zkušenosti a netuším, co mi bude vyhovovat, jako další požadavek jsem si dala možnost nosit na břiše, boku i zádech. S tím souvisí i to, že jsem vybírala z nosítek, která jsou vhodná až do 20 kg váhy dítěte. Sice si nedovedu představit, jak bych takovou nálož utáhla, ale jsem ráda připravená na všechny situace 😀

Další požadavky na nosítko jsem původně neměla, ale po přečtení několika podle mě věcných článků jsem seznam očekávaných vlastností přece jen ještě trochu rozšířila. Musím se však přiznat, že jako naprostý začátečník na poli nošení si nejsem jistá, jestli mnou vybrané nosítko manduca z mamaja.cz, přesněji limitka belly button by manduca XT SoftCheck v šedé barvě, splňuje všechny níže napsané body do puntíku, přece jen mi jich rukama neprošly stovky, abych mohla stoprocentně určit například to, jaký bederní pás patří k těm užším, a který k těm dostatečně širokým.

Každopádně jsem se snažila podchytit následující:

 • Dostatečně široký a vykrojený bederní pás
 • Zabudovaná kapuca
 • Možnost prát v pračce
 • Snadno regulovatelná šířka sedu
 • Nevyztužená opěrka zad (jeden ze znaků ergonomického nosítka)
 • Vypolstrované ramenní popruhy s jednoduchým utahovacím mechanismem
 • Kvalitní materiál – látka s vysokou gramáží

Speciálně na poslední bod je prý třeba dát pozor, především u těch nejrozšířenějších značek. Například právě mnou vybraná značka nosítka, tedy německá manduca, se pro její velkou oblíbenost začala padělat, proto může být risk kupovat takové nosítko z druhé ruky.

Já jsem se se svými požadavky obrátila na již výše zmíněný obchod Mamaja.cz, kde najdete nejen široký sortiment, ale hlavně spoustu článků a přehledně zpracovaných odpovědí na všechny otázky ohledně nošení, které vás jen napadnou. Kromě toho mě potěšilo, že se tam na manducu vztahuje tříletá až doživotní záruka. Pokud například ztratíte nebo zlomíte nějakou sponu, zašlou vám pouze na základě fotky poškozené části náhradní díl zdarma. No není to super?

Já teda moc doufám, že žádnou část nosítka nezdevastuju, ale kdo ví. Teď s břichem můžu jen těžko nastavovat a testovat, proto se už nemůžu dočkat, až bude mimino na světě a pořádně ho společně vyzkoušíme. Snad každým dnem. Hurá! 😊

Původně jsem chtěla naočkovat kluka, aby do nosítka v pozici na zádech zkusil napolohovat Sebíka, ale ukázalo se, že téměř tříleté dítě není pro první zkušenosti s nošením vůbec ten nejlepší figurant 😀 Brzy se ale určitě můžete těšit na moje první zkušenosti s nošením obecně i na recenzi modelu, který jsem nám vybrala. Asi vás nepřekvapilo, že jsem sáhla po decentní a s oblečením snadno kombinovatelné šedé barvě. Každopádně kdyby mě tohle univerzální provedení začalo nudit, tak mám v hledáčku hned několik způsobů, jak nosítko barevně oživit. Super způsob jsou například ochranné návleky na popruhy nosítka a u modelu manduca XT také funkční doplněk ZipIn Ellipse.

Jaké máte zkušenosti s nošením vy? A bez jakého nosícího příslušenství / oblečení se neobejdete?

Mohlo by se vám také líbit:

3 komentáře

 1. Ahojky,nejsem uplně zanošená máma ale už nějaký zkušenosti mám. Já na prvního prcka pořizovala nosítko od 6 měsiců a díky za něj 🙂 . Jelikož druhé nebylo vůbec plánované a vcelku brzy po sobě jsem na druhého prcka pořídila nejdřív šátek a střídala jsme s Caboo a pujceným storchenwiege, díky nimž jsem si zachovala zdravý usudek, mysl a nervy tak kde mají být 😀 . Nosítka od narození dle doporučení jsou nejlepší už zminovane caboo a storchenwiege ale ty nevydrží tak dlouho ale kdybych volila ted tak bych volila Tula Baby Free-to-Grow je to rostoucí nosítko a vydrží vám do 20 kg.
  Značka Manduca je kapku zrádná v tom že je se dost kopíruje a kolikrát koupíte fake a to není moc dobrý. Jen asi kapku zklamu ale s ergo nosítkem nelze nosit na boku ,jen na břiše a na zádech ,kdyby jsi zvolila šátek tak to na boku jde.
  Přeji ať se brzy dočkáte nového přírustku a budete mít nosit otestovat nosítko .
  Držím palce Míša

  1. Hezký den, Míšo.

   O tom, že se známé značky jako je právě manduca padělají, v článku píšu. Pokud však člověk provede nákup v obchodě, který spolehlivě funguje dlouhá léta, tak se podle mě není čeho bát 🙂

   Moc díky za držení palců, mějte se hezky!

   K.

  2. Ahoj,

   i Manduca jde nosit na boku. Až bude naše malá držet hlavičku, tak to vyzkoušíme. V návodu to je normálně popsané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *