Sebastián: 10 měsíců | Jídelníček

Děti a jídlo = never ending story. Začíná to problémy s kojením, pak přijde na řadu zavádění příkrmů a kaší, hlídání pitného režimu, ovoce, zelenina, maso, ryby, pečivo, …

Nedávno jsem v novinách četla zajímavý rozhovor s jedním z předních českých odborníků přes výživu. Byl obsáhlý a dlouhý, ale nakonec jsem si z něj odnesla 2 základní poznatky – děti v České republice dostávají do těla prostřednictvím jídla moc soli a červené maso (převážně hovězí) a lepek by měly být od zhruba 6 měsíce běžnou součástí dětského jídelníčku.

Fajn, i když bouráme s dítětem na bruslích a pouštíme mu pohádky v televizi, tak s jídlem se žádné přešlapy nekonají. Jelikož nevařím, ale ohřívám jídlo ze skleniček, tak přesně vím, co junior dostává – žádná sůl a rozmanitá strava. Jeden den je k obědu losos a těstoviny, jindy jehněčí a jáhly a další den třeba hovězí a vaječný žloutek.

Co si budeme povídat, když jsem párkrát uvařila, tak to všechno eko a bio stálo nesmyslně moc peněz, nevěděla jsem, kolik čeho mám dát na jednu porci a ve finále to stejně byla nevzhledná kaše, kterou nikdo nejedl.

Ale k věci. V titulku jsem slíbila článek o jídelníčku. Je třeba říct, že každý den není posvícení. Často to vyjde podle plánu, ale jsou také dny, kdy Sebastián frčí čistě na mléce. Dlouho jsem z toho měla nervy, ale nedávno jsem se dozvěděla, že příkrmy, kaše i přesnídávky mají v tomto věku sloužit k poznávání nových chutí a k hledání způsobu, jak kousat a polykat větší kousky. Rozhodně však nejde o sprint, v jehož cíli je jídelníček absolutně bez lahve a bez mléka.

Mateřské, kojenecké i batolecí mléko obsahuje živiny, které děti nutně potřebují. Například kolem 10. měsíce by mělo dítě vypít asi 500 ml kojeneckého mléka denně, což znamená, že pokud nám klapne to, že Sebík pije mléko jen před usnutím a po probuzení, tak ho má vlastně málo. Určitě to není tragédie, ale ještě do nedávna jsem o tom neměla ani tušení. Takže pokud máte doma malé milovníky mléka, nic si z toho nedělejte. A pokud vaše děti lahev odmítají, zkuste třeba smoothie nebo jinou mléčnou kamufláž.

Jinak abych byla taky trochu konkrétní – kupuji fermentované kojenecké mléko od Hami. Chutná lehce po jogurtu a obsahuje látky, které podporují trávení. Vyzkoušeli jsme ho prvně hned jak přišlo na trh a od té doby nebyl jediný důvod, proč měnit značku. Za dva měsíce však budeme přecházet na balotecí mléko, tak jsem zvědavá, jaký bude mít úspěch 🙂

20170711_160119-01

Sebastiánův jídelníček

Po probuzení přichází na řadu mléko společně s nadějí, že po vypití lahve ještě usne. Za další zhruba tři hodiny servíruju buď mléčnou kaši nebo ovocnou přesnídávku doplněnou a pár piškotů nebo sušenek. Aktuálně u nás vedou keksíky od Hami, které jsou docela tvrdé a Sebastián si díky nim ulevuje od bolesti dásní a zároveň trénuje nové zuby.

Mohlo by vás zajímat: Den s Hami | Testování nového fermentovaného kojeneckého mléka

Oběd je jasný, sklenička s maso-zeleninovým příkrmem dle věku. Určitý čas Sebastián bojoval s příkrmy od 6. měsíce, které obsahovaly první větší kousky, ale nyní do sebe nechá naházet 200 g čehokoliv, co mu chutná.

Odpolední svačina je většinou někde za pochodu formou kapsičky – ovocné či s kaší, podle toho, co snědl dopoledne. Ještě si jí sice nedrží a nejí sám, ale snad to přijde.

No a večeře je vždy ve hvězdách. Často se předešlá jídla sejdou tak, že večeře = mléko před spaním. Pokud ne, dávám prckovi skoro cokoliv, aktuálně nejčastěji mléčnou rýži nebo jablko s piškoty.

Protože je ale Sebastián popelnice po mámě a po tátovi, tak během dne žvýká všechno, co najde – sušenky, pečivo, zeleninu i ovoce. Nejvíc ho baví hroznové víno bez pecek. Rve si do pusy celé kuličky, hodinu se s tím pere a pak vyplivne jen slupku. Je to koumák 😀

A jak jí vaše děti? Budu moc ráda za komentáře i tipy na jídlo, které se vám osvědčilo!

20170711_160150-01

 

Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Děkuji za článek 🙂 , našla jsem v něm odpovědi které mě trápili 🙁 . My stále bojujeme s příkrmy,sice se snažíme a už jsme udělali nějaké pokroky ,ale vedou skleničky . Jsme na kojeneckém mléku ale budeme přecházet od Hami na fermentované mléko,má daleko víc živin které prdola potřebuje 🙂 . Náš jídelníček je převážně na mléku. Ale na čěm ujíždíme jsou kapsičky o hami,tu jedinou spapá a je nadšený. Chtěla jsem se zeptat jak budete přecházet s Sebíkem na batolecí mléko,budete věrný Hami ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *