Změna je život a risk je zisk aneb Jak jsme se rozhoupali ke koupi bytu?!

S každým věkem přichází i určitá témata, která se chtě nechtě připlíží do konverzace při nedělním obědě, u piva s kamarády nebo na baru ve čtyři hodiny ráno. Jednou je to škola a zkouškový nebo bakalářka, jindy problematika pracovních pohovorů, později zásnuby a svatby, děti a v neposlední řadě, záleží na načasování, také bydlení a hypotéky.

A přesně v tom posledním bodě jsme byli posledních x měsíců i my. Žijeme v krásném a prostorném pronájmu, ale bohužel je to jen 2+1 a my s myšlenkami na druhé dítě dosáhli pocitu, že by nám 3+kk vneslo do života mnohem více klidu a pohody.

A tak se stalo, že jsme se na následujících třicet let zadlužili a pomalu, ale jistě, vybíráme podlahy, dlaždičky a kuchyň do bytu, který se nám snad nejpozději za rok a půl stane domovem.

Hrozně ráda bych napsala, že je koupě nového bytu doprovázena jásavými výkřiky a euforií. Radost mám samozřejmě obrovskou, ale válcují ji bohužel obavy všeho druhu.

Utáhneme to finančně? Bude se nám tam líbit? Je to místo, kde chceme vychovávat děti? Dokážeme zařídit byt od nuly tak, aby se nám opravdu líbil, byl praktický a byl v něm dostatek úložných prostor? Nebude ten byt tmavý? Vejdou se výhledově dvě děti do jednoho relativně malého dětského pokoje?

Kdo si tím už prošel, tak asi chápe, o čem teď píšu. Bydlení v Praze není levná sranda a v případě novostavby kupujete vlastně zajíce v pytli a musíte sakra hodně zapojit představivost, abyste odhadli, zda cena, za kterou je byt ke koupi, alespoň částečně odpovídá tomu, co vlastně dostanete.

Následně musí mít člověk v hlavě kalkulačku a počítat, o kolik se například zvýší cena nemovitosti v případě, že z vlastních zdrojů zaplatíte do měsíce od podpisu smlouvy pouze 20% a zbývajících 80% vyřešíte hypotékou. Hned další v pořadí jsou tzv. klientské změny, kvůli kterým se cena bytu opět o něco zvedne.

My jsme se snažili být při zemi a posouvali a přidávali jsme jen několik málo zásuvek plus otáčeli dveře do komory tak, aby se otevíraly směrem do chodby a nezabíraly uvnitř komory zbytečně vzácný úložný prostor. I tak to však stálo několik desítek tisíc.

Následně přijdou na řadu podlahy, vestavěné skříně, kuchyně, spotřebiče. No, co vám budu povídat, hodí se mi to všechno hlavou asi častěji než to, jaká to bude nádhera, až budu mít možnost utéct do tiché ložnice s knížkou, až budeme v létě snídat a grilovat na terase nebo že už nebudu muset mít strach hodit mamku v neděli večer na vlak, protože už potom nebudu mít kde zaparkovat.

Pevně ale věřím, že se to brzo změní a z obav se stane zběsilé těšení se.

Přece jen je to pro mě, pro nás, první takhle důležité rozhodnutí. Navíc jsme do toho celého vlastně skočili dost po hlavě. Řešili jsme to doma po večer už několik měsíců, možná i let. Stále jsme si však říkali, že nejdříve co nejvíc našetříme a pak, jednou, možná. Když jsem se ale dozvěděli, jaké se v oblasti hypoték chystají změny, a že další etapa v místě, kde jsme byt koupili, bude zase o minimálně 750 tisíc dražší, došlo nám, že není na co čekat. V našem malém bytě je nám sice skvěle a jsme si tu tak hezky blízko, ale brzo přijde doba, kdy by si Sebík zasloužil vlastní pokoj a s naším stylem života si ložnice přesunutá do obýváku tak úplně nerozumí. Navíc mi děsně chybí balkon nebo teráska, kde bych si ráno mohla vypít kafe nebo si číst. A to všechno teď budeme mít. Blázinec! 🙂

Přeju vám hezký den, já jdu vybírat obklad do koupelny. A vy si prosím najděte pár sekund a pokud by vás zajímalo více příspěvků o našem bydlení i o bydlení obecně, nebo třeba nějaké galerie plné inspirace na zařízení interiérů i teras, tak mi to napište do komentáře 🙂 Děkuju!

Mohlo by se vám také líbit:

7 komentářů

  1. Mě by zajímalo, kde jste si nakonec být vybrali? Taky shanime a ty ceny v Praze jsou šílený. Navíc se toho už moc nestavi, tak ráda uvítám tip;-)

  2. Prispevky o stehovani/zarizovani/vylepsovani bydleni naprosto miluju. Bude fajn, když se s námi občas o něco podělíš.

  3. Moc gratuluji ke koupi bytecku a zaroven vas obdivuji ze jdete do hypoteky , ja s touto myslenkou koketuji ale dokud jsem doma s prckem tak si o tom mohu jen nechat zdat 🙁 .A obavam se ze az budu zarizovat bydleni tak budu mit smulu… Ono v teto dobe ma malo kdo nasetreno aby se nemusel upisovat bance na X let …Urcite by me zajimali clanky o bydleni obecne i vasem bydleni 😉 .
    Uz se tesim :- D

    1. Ahoj Míšo! Určitě to jednou klapne. A myslím, že není co obdivovat. Pokud člověk něco nezdědí, tak jsou to jednoduchý počty – buď hypotéka, nebo bydlení v pronájmu. Není jiná možnost 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *